Site Ekle

Web Yazılım

birNC’ye göre yazılım; elektronik parçacıklarının birbiriyle etkileşimini sağlayarak kullanıcısının iş süreçlerini kısaltan, verimliliği arttırarak iletişimi sağlayan muhtelif görevleri ifa etmek için uyarlanmış programcıkladır.

Günümüzdeki teknoloji alanındaki müthiş ve şaşırtıcı ilerleme yazılım dillerinin sayısını ve çeşitliliğini de yükseltmiştir.

Sırasıyla C, C+, HTML, PHP, ASP, Java, Python gibi yazılım dillerinin gelişimi yaşanmıştır. Bu değişimler zaman yönetimi, teknoloji ve kullanıcı verimliliğini artırmak için yine yazılım kullanıcılarının iş yapısı ve faaliyetlerini daha kaliteli yapmasıyla ilgilidir.

Web sitesi  tasarımı ve yazılımı ile işletme içinde yapılan işler, iş yapma usülleri, kullanılan araç-gereç ve kurumiçi iletişim ve en önemlisi de kurumdışı müşteriler düzeyinde değişiklik şeklinde olabilir.

İşletmeleri temsil eden web siteleri, hedef kitle gelişimi, pazarlama fonksiyonları, işletme yönetim biçimleri, marka değeri, rekabet durumları, üretilen mal ve hizmetlerin faktörlerini, kar-zarar sonucuna göre etkinlik derecesini ölçmeye, analiz etmeye yarayan bir çeşit gösterge niteliği taşıyabilir. Ancak bu devinimin kar olarak geri dönmesini sağlamak, her işletmenin kendisini teknolojiye uyarlamasıyla mümkün olabilir.

birNC’ye göre teknolojide zaman mobil çağını gösteriyor. İşletmelerinizde kullandığınız yazılım teknolojisi eğer mobile uyumlu değil ise, işletmeniz bir yılda siz hiç farkında olmadan % 20 ile % 40 arasında kardan zarar ediyor diyebiliriz. Özellikle kurumunuzu temsil eden web sitenizin responsive web tasarım kriterlerini taşıması gerektiğinden bahsediyoruz.

Özel Tasarıma ve Yazılıma İhtiyacı Olan Şirketler
Web tasarım, dünya platformlarının globalleşmesinde en önemli noktalardan birisi aslında. İnternet platformları içerisinde yer alan tüm web sayfaları, ajans kanalları ve kolları bu noktanın da yapı taşları.

Dolayısıyla internet dünyası içerisinde yer alan tüm içerikler özel, yapı bakımından da birbirinden farklı noktada ve kulvardalar. Bu bilgi ışığında birNC İnteraktif Ajans; web tasarımda özel yazılım ihtiyacına ve çalışmalarına yönelik şunları listelemektedir:

Web Sitesi ve Özel Tasarım Yazılım

Web sayfalarının sektörde yer edinebilmesi içeriksel, yazılımsal ve aslında bir kitap mantığıyla özetlenebilecek olgular etrafında şekillendirilmiştir. Yapılan veya yazılan her kitap, tıpkı internet sitelerinde olduğu gibi birbirinden esinlenmiş, ancak farklı şekillerde ve temalarda süslenmişlerdir. Bu noktada tüm içerikler değer kazanmaya yönelmiş, internet dünyasında tüm web sayfalarının, gerek web tasarımı gerekse içerik anlamında özel olmasına yöneltmiştir.

Sonuç olarak internet platformlarında var olan tüm web sayfaları yazılımsal ve tasarımsal anlamda özeldir demek mümkündür.

Özel Tasarım ve Yazılımlar Hedef Kitle Analizine Göre Kurgulanır

Her şeyden öte; içeriklerin yayınlanacağı kanala, kitleye, organizasyona veya zümre kavramına göre şekillendirilmesi de bu kavramın etkileşimine bağlıdır. İçeriklerin yayınlanacağı kitle ve kanal farklı olacağından, yazılımsal anlamda farklılık da gerekecektir. Çünkü her yazılımın bir kitlesi, kullanıcıya ve yayıncısına hatta ilham verenine ve alanına göre de farklılık gösterir.

İçerik yönetimi mantığı bu noktada devre dışı kalarak, ihtiyaçlara göre şekillendirilmiş yazılım kullanımı gündeme gelmiştir. Bu noktada tüm yazılımlar tekrar içinde bulunduğumuz web tasarım veya web tasarımda özel yazılım ihtiyacı olarak vurguladığımız hadiseye göre şekillendirilmiştir.

İhtiyaçların analizi noktasındaki kavramlar da netleştiğinde seslenilecek veya ulaşılacak kitleye göre web tasarım ve yazılım mantığı oturmuş, kitlenin geri bildirim olarak göndereceği hite uygun yazılım noktası gün ışığına çıkmıştır. Her web sitesinin; aylık tekil kullanıcı sayısı, günlük ziyaretçi ve hit sayısı farklı olmakla beraber, içeriklerin varlığı noktasında da farklılık gösterecektir. Örneğin; ÖSYM’nin resmi web sayfası günlük bazda 3 milyon ziyaretçiye ulaşıyor olsun, sınav sonuçlarının açıklanacağı gün bu sayı 20 milyonu kadar bulabilir. Böyle olunca bu trafiği yönetebilecek bir yazılım ihtiyacı, bu yazılımında barınabileceği güçlü bir sunucu ihtiyacı hissedilir.

Aslında web sitesi tasarımlarında ve sektörel anlamda web tasarım hadisesinde bu mantaliteyi kavrayabilmek yatar. İşletmelere, markalara ve ciddi anlamda web tasarım noktasında, dijital çağa ayak uydurma hizasında da bu mantaliteyi etkin kullanabilmek vardır.

Kurumsallığın Web Sayfalarındaki Önemi

şletmelerin dijital dünyaya hazırlanması, bir plan ve program niteliğinde gerçekleşirken bu olgular da beraberinde düşünülmelidir. Ziyaretçi sayısının çok olmayacağı, küçük bir pazarı olan siteyi de ele aldığımız da bu sefer yoğun içerik yönetimi sunabilecek yazılımlar gündeme gelecektir. Çünkü ziyaretçi bakımından yoğun olmayacak siteler, belirli bir kurumsallığı ve resmiyeti de beraberinde getirir. Bir işletmenin dükkanı kapatması ne kadar manidar ise, bu noktada resmiyeti ve kurumsallığı sağlayamayacak yazılım ve web sayfası tasarımı da o kadar manidardır.

Sonuç olarak değerlendirirsek işletmelerin web tasarımda özel yazılım ihtiyacı konusu daima gündemde kalmaya devam edecektir. Dünya üzerinde ne kadar başarılı projeler var ise bu projeler web tasarımda özel yazılım ihtiyacı noktasında şekillendirilmiş ve doğru mantalite ile yönetilmiş projelerdir. İsterseniz küçük, isterseniz büyük çapta bir web tasarım faaliyeti alacak olun, varılacak kapı daima aynıdır.

Web tasarımda özel yazılım ihtiyacı en önemli arama motoru Google üzerinde var olunacak her saniye için geçerlidir. Ayrıca bu sürenin kaybı ve etkin olarak işletilmemesi noktası da bir o kadar kayıp sayılır. Web sayfası tasarımlarında ve globalleşen dünya ortamında yerini çabuk almak isteyen tüm işletmeler, bu küçük ama son derece önemli noktaların farkında olarak yayın hayatına hazırlanmalıdırlar.

Web Tasarım Ajansı birNC

 

Yorum Gönder
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevabınızı göndererek hizmet koşulları ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.

Web Yazılım burada site tanıtımını yapıyor! Siz de Web Yazılım gibi sayfa oluşturmak isterseniz ositeler.com'a üye olduktan sonra "Bir Site Ekle" butonuna basarak sitenizi tanıtabilirsiniz.