Site Ekle

Web Sitesi Yönetim Paneli

Web Sitesi Admin Paneli
İnternet teknolojilerinin büyük ölçüde revizelere uğraması, doğru bilinen tüm algoritmaların ve arama motorları üzerindeki aktivitesel içeriklerin kontrolü bakımından düşünecek olursak geçtiğimiz yıllara nazaran internet siteleri ve arama motorlarının köklü değişimlere gittiğini görebiliriz.

Bu değişimler basit HTML tabanlı tasarımlardan Bootstrap sayfalara, Flash içerikli ve introlu tasarımlara kadar uzanmaktadır. Ayrıca sitelerin kullanım amacına uygun olarak arama motorlarından GoogleYandexBingYahoo vb. gelişmiş mecralarda yer alabilmesi adına birçok düzenleme de genişletilerek özelleştirilmiştir.

Bu düzenlemelere ayak uydurabilmek adına yönetim paneli bulunan web siteler inşa edilmiş, hem ara yüze hem de kodlama noktalarına müdahale edilebilir halde tüketicilere sunulmaya başlanmıştır.

İnternet sitelerinin yazılımsal anlamında etkin ve güven veren çalışmalarıyla bilinen Web Tasarım Ajansı birNC sizler için bir web site içerisinde bahsi geçen olgunun sağladığı yenilikleri ve imkanları derledi. İşte o imkanlar:

Görsel anlamda özelleştirilebilir olması…

Web siteleri temelinde grafiksel beceri ve programlama dilleri ile çalışan bir kodlama üzerine kuruludur. Bu beceri ve bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen işlemler normal bir internet kullanıcısı için mümkün olmazken, yönetim paneli sayesinde görsel açıdan tüm düzenlemeleri ve tasarımları sıradan bir bilgisayar ve internet kullanıcısı dahi gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede internet sitesinde yapmak istediği değişiklikler yüzünden kullanıcıların ve site sahiplerinin bir uzman desteği almasına ihtiyaç kalmamaktadır.

Programlama ve algoritma açısından yenilenebilir olması

Arama motorları üzerinde siteleri ziyaret eden örümceklerin ve diğer robotların siteyi daha iyi analiz etmesi ve indexleyebilmesi adına sürekli olarak değişiklikler yapıldığından sitenin bu bağlamda yenilenebilmesine de olanak tanıyan website yönetim paneli, gerek arama sonuçlarında yükselmek gerekse güvenlik önemlerini almak amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca bu yönetim paneli platform üzerinde erişim sağlayabilecek kişileri yönetmenize, siteye yazma veya okuma izni tanımlayabilecek kullanıcılar oluşturmanıza da olanak sağlayacaktır.

Günümüzde yaygın olarak tüm siteler üzerinde kullanılan bu kavram; sosyal medya bağlantıları, sanal pos denilen ödeme sistemleri ve bir çok e-ticaret paneliyle de entegrelenmiş tüketicilere ve site sahiplerine sunulmuştur. Buradan hareketle hem güncelliği sağlayabilmek hem de özelleştirilebilir bir olgu olarak karşımıza çıkışlarından dolayı yönetim paneli bulunan siteleri tercih etmeliyiz. Sitemiz üzerinde henüz böyle bir çalışma yok ise, mevcut olan sitemiz üzerinde de revizeler yaparak bu paneli en uygun programlama dili ile entegre etmeliyiz.

Türkiye’de dinamik web sitesi olarak bilinen ve adlandırılan web sitelerinde, internete bağlı bulunulan her yerde kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılarak web sitesi içeriklerine müdahale edilebilmesi sistemi, yönetim panelli web sitelerini ifade eder. Web sitesi admin paneli olarak da bilinir. Gerçek adı CMS’tir ve İngilizce Control Manager System’den gelmektedir

Yönetim Panellerinin Özellikleri Neye Göre Değişir

Günümüzdeki kaliteli web tasarım ajansları geliştirdikleri web sitesi projelerinde kendilerine ait bir yönetim paneli sistemi kullanırlar. Bu yönetim panelinin yapısı; mevcut müşteri ihtiyaçlarına ve taleplerine, web tasarım firmalarının web sitesi satış-pazarlama fonksiyonlarına, rekabet durum ve farklılık yaratma isteğine göre değişebilmektedir.

Modern yönetim panellerinde; web sitesinin tüm yazıları, slider resimleri, banner resimleri, yüklenebilir dosyalar, videolar vb. içerikler güncellenebilmektedir. Ayrıca modern yönetim panelleri arama motoru optimizasyonu için gerekli TitleKeywordsDescription kriterlerini de içinde barındırırlar.

Bu yönetim panelleri; basit, anlaşılır ve kolayca yönetilebilir yapıdadır. Web tasarım, teknik bilgi ve kod bilmenize gerek yok. Bir kere eğitimini aldıktan sonra web sitesi uzmanına ihtiyaç duymadan dilediğiniz gibi sitenizi yenileyebilirsiniz. İnternette müşterisinin, önemli arama motorlarında (google vb.) başarılı olmasını isteyen web tasarım firmaları geliştirdikleri web sitesi projesi yönetim panellerinde aşağıdaki özellikleri bulundurmak zorundadırlar.

Web Sitesi Admin Panelinde Olması Gereken Özellikler

• Profesyonel SEO normlarını içinde barındırmalı. TitleKeywordsDescription yapısı olmalı.
• Kategori ekleme, çıkarma. Alt kategori oluşturma özellikleri bulunmalı.
• Sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri manuel olarak girilebilmeli.
• Google analitik kodu, harita kodları vb. scriptler manuel olarak girilebilmeli.
• İnteraktif formlar, e-bülten, gelen-giden mesajlar ve dil yönetim modülü olmalı.
• İçerik editörü modern ve tüm özellikleri aktif olmalı. Resim, yazı, dosya vb. dosyalar yüklenebilmeli.Türkiye’de dinamik web sitesi olarak adlandırılan web sitelerinde, internete bağlı bulunulan her yerde kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılarak web sitesi içeriklerine müdahale edilebilmesi sistemi, yönetim panelini ifade eder. Admin paneli olarak da bilinir. Gerçek adı CMS’tir, Control Manager System’den gelmektedir.

Günümüzdeki web tasarım ajansları geliştirdikleri web sitesi projelerinde kendilerine ait bir yönetim paneli sistemi kullanırlar. Bu yönetim panelinin yapısı; mevcut müşteri ihtiyaçlarına ve taleplerine, web tasarım firmalarının web sitesi satış-pazarlama fonksiyonlarına, rekabet durum ve farklılık yaratma isteğine göre değişebilmektedir.

Modern yönetim panellerinde; web sitesinin tüm yazıları, slider resimleri, banner resimleri, yüklenebilir dosyalar, videolar vb. içerikler güncellenebilmektedir. Ayrıca modern yönetim panelleri arama motoru optimizasyonu için gerekli Title, Keywords, Description kriterlerini de içinde barındırırlar. Bu yönetim panelleri; basit, anlaşılır ve kolayca yönetilebilir yapıdadır. Web tasarım, teknik bilgi ve kod bilmenize gerek yok. Bir kere eğitimini aldıktan sonra web sitesi uzmanına ihtiyaç duymadan dilediğiniz gibi sitenizi yenileyebilirsiniz.

İnternet’te müşterisinin, önemli arama motorlarında (google, yandex, bing vb.) başarılı olmasını isteyen web tasarım firmaları, geliştirdikleri web sitesi projesi yönetim panellerinde aşağıdaki özellikleri bulundurmak zorundadırlar.

Web Sitesi Yönetim Paneli

-Seo normlarını içinde barındırmalı. Title, Keywords, Description yapısı olmalı.

-Kategori ekleme, çıkarma. Alt kategori oluşturma özellikleri bulunmalı.

-Sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri manuel olarak girilebilmeli.

-Google analitik kodu, harita kodları vb. scriptler manuel olarak girilebilmeli.

-İnteraktif formlar, e-bülten, gelen-giden mesajlar ve dil yönetim modülü olmalı.

-İçerik editörü modern ve tüm özellikleri aktif olmalı. Resim, yazı, dosya vb. dosyalar yüklenebilmeli.

——————————————————————-

Türkiye’nin WEB TASARIM markası

www.birnc.com.tr

Yorum Gönder
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevabınızı göndererek hizmet koşulları ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.

Web Sitesi Yönetim Paneli burada site tanıtımını yapıyor! Siz de Web Sitesi Yönetim Paneli gibi sayfa oluşturmak isterseniz ositeler.com'a üye olduktan sonra "Bir Site Ekle" butonuna basarak sitenizi tanıtabilirsiniz.