Site Ekle

Web Sitesi İçerik Paylaşımı ve Özgünlük

Web Platformları İçin İçerik Oluşturma

İnternet dünyası içinde yer alacak tüm içerikler kitleye, hedefe ve organizasyona göre şekillendirilmelidir. Bu noktada bir içerik geliştirme kavramı gündeme gelmekte, platformlara uygun öğelerin geliştirilmesi algısı ortaya çıkmaktadır.

birNC‘nin Ar-Ge çalışmalarını kapsayan ve markaların hedef kitle analizleri sonucu ortaya çıkan, tamamıyla birNC Web Tasarım Ajansı‘nın sektörel tecrübelerini yansıtan web siteleri için içerik geliştirme ve pazarlama listesi aşağıda yer almaktadır.

Ortak Özellik Kriteri ve Ortaklık

Tüm internet sitesi platformları bir kitleye erişim ihtiyacı hisseder. Bu noktada erişim için seçilecek içeriklerin belirlenmesi, sosyolojik ve kültürel farklılıklar ile beraber fizyolojik farklılıkları da kapsayacak nitelikte olmalıdır.

Mutlaka kitlenin tamamı için ortak özellikler taşımalıdır. Böylece hedeflenen tüm kitleye erişim ve geri dönüş sağlamak kolay olacaktır. Çünkü herkes için ortak paydada buluşturulmuş içerikler, hedefler anlamında mutlaka başarı sağlayacaktır.

Sen-Ben Yok, Biz Bilinci Var

İçerik geliştirme hususunda belki de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi. Hitap dili, sen ve ben öğelerinden ziyade bize dönüştürülmelidir. Senden bize şeklinde gerçekleştirilen bir hitap, özel hissettirecek kurumsal ve başarılı bir iş politikası yürütüldüğünün de göstergesi olacaktır. Dolayısıyla ister görsel, isterseniz bir metin içeriği geliştirin hitap oldukça önemli.

Ucuz Kelimesi Out Kampanya Kelimesi In

Yapılan araştırmalar sonucu, pazarlama faaliyetlerinde kullanılan çok ucuz ve ucuz sözcükleri markanın imajının zedelenmiş ve kalitenin düşürülmüş olduğunun hissiyatını doğruluyor. Dolayısıyla ürünlerin tüm pazarlama faaliyetlerinde yer alacak sloganlarda ve reklamlarında ucuz kelimesinin yerine kampanya veya avantaj sözcüklerinin kullanılması faaliyetlerde başarıyı sağlıyor.

Hangi Ürünleri Pazarlamak İstiyoruz, Avantajlarını Sorgulayın

İşletme içi faaliyetlerde yeni ürün olarak ortaya çıkarılanların satılabilmesi için, o ürünün kaliteli oluşu ve müşterinin tercih ettiği takdirde ne avantajlar sağlayacağı dile getirilmelidir. Bir ürünün pazarlanmasına yönelik hazırlanan web sitesi içeriklerinde ondan bir önceki ürün kötülenmemeli daha genel geçer ifadeler kullanılarak tamamen ürünün faydalarına ve imkanlarına odaklanılmalıdır.

Bir marka tüm ürünlerini veya hizmetlerini dijital veya gerçek pazarda satmaya çalıştığından, tüketicilere veya kullanıcılara hangi ürünleri ulaştırmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Web sitesi içerik geliştirme faaliyetlerinde yukarıda bahsedilen 4 ana madde üzerinden yoğunlaşılarak içerikler hazırlanmalıdır.

Web Tasarımlarda İçeriklerin Kaliteyi Yansıtması

İster bireysel, isterse işletmeler için düşünelim web sitesi çağın bir gerekliliği konumunda yer almaktadır. İnternet ortamında her şeyin mümkün kılınması, içeriklerin ve imkanların zenginleşmesiyle beraber baş gösteren bu süreç aslında yerinde ve mantıklı bir sürecin de başlangıcı olmuştur.

Geçtiğimiz yıllarda bu kadar kullanım ve kullanıcı miktarına ulaşamamış internet ve internet teknolojileri, günümüz şartları ve ortamları göz önüne alındığı takdir de kullanım seviyelerinin yüzlerce kat artmış olduğu gözlemlenecektir. Dolayısıyla bu noktadan ortaya çıkan kullanım artışı, tüm faaliyetlerin de bu ortamlara nakil olmasına sebebiyet vermiştir.

İçeriksel Anlamda Özgünlük ve Kalite

İsterseniz işletmeleri isterseniz bireysel kullanıcıları düşünün, ticari hayattaki yerinizi ve varlığınızı kanıtlamanız sadece faaliyetlerinizle değil, bu internet siteleri aracılığıyla da mümkün kılınmıştır. Bu imkan, ne kadar iyi kullandığınızdan ne kadar güncel kalabildiğinize ve özgün olabildiğinize göre sonuç vermekte dolayısıyla internet platformunda görsel ve içeriksel anlamda özgünlük, güncellik ve kitleye uygun içerik üretimi konuları gündeme gelmiştir. Bahsi geçen olgularda en iyiler arasında yer almak amacıyla web tasarım ve içeriklerde kalite yönetimini birNC sizler için kaleme aldı.

Kaliteyi Yakalamanın Sırrı Hedef Kitle Analizinde

Web tasarım adından anlaşılacağı üzere bir web sitesi tasarımını ifade eder elbette ancak, hadise günümüz şartlarında bu kadar basit değil. Söylenişte basit, içeriklerde kalite ve özgünlüğü yakalamak adına zor olan bu olgu belirli başlı kriterler ve hedef kitle analizleri ile mümkün olabilmektedir. Örnekleyecek olursak; ”Pazardaki yeriniz, rakipleriniz, müşterilerinizin ilgi alanları, sizden beklentileri, sizin işletme içi ve dışı tüm faaliyetleriniz bu web sitelerinde yer alabilmelidir.“ diyebiliriz. Şöyle ki burada bahsedilen tüm olgular web tasarımı sürecine etki ederek web sitesi ve buna bağlı içeriklerin başarısını sağlayacaktır.

Dolayısıyla işletmenizin ticari yaşamı boyunca tüm faaliyetleri ve hizmetleri bu platformlarda yer almalı, müşteriyle buluşturulmalıdır. Görsel anlamda başarıya ulaşabilmek içinse, bu sektör üzerine sürmekte olan trendler ve trend olabilecek içerikler üzerine yoğunlaşarak en büyük kitleyi sayfanız üzerinde en uzun süre tutmak amaçlanmalıdır. Bu marka bilinirliği ve imajı yaratma konusunda da dikkat edilmesi gereken olgular arasında yer alır.

Web tasarım sıradan tasarımcılar tarafından gerçekleştirilecek bir hadise olmamakla beraber, sektör içerisinde yer almış ve uzun yıllar bu sektörün tüm evrelerini geçirebilmiş kişiler tarafından yapılmalıdır. Şöyle ki e-ticaret faaliyetlerinin ilk başladığı dönemlerde kullanılmış alt yapılar, görsel içerikler ve diğer grafikler göz önüne alındığında muhteşem bir değişim olduğu görülür.

İçeriklerdeki Sektörel Uyumluluk Web Sitesi Başarınızdaki Bir Diğer Anahtardır

E-ticaret siteleri web tasarımı adına oldukça karmaşık ve yoğun bir yapıdayken, günümüzde oldukça sade ve aranılanın kolayca bulunup satın alınabileceği bir duruma gelmiştir. Burada değişiklik gösteren sadece görsel içerikler olmadığı gibi kullanılan alt yapı ve diğer veri tabanı platformları da değişikliğe gitmiştir. Dolayısıyla bu süreçlerin oluşumundan ve gelişiminden haberdar olan tasarımcılara web sitesi hazırlatılmalı, gerekli optimizasyonlar ve uyarlamalar da bu işlemler doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.

Web site tasarımı, marka veya hizmetin bilinirliğine ve imajına da olumlu veya olumsuz etkiler katabilecek bir kavram olduğu için, gerek pazarlama gerekse insan kaynakları faaliyetlerine paralel düzeyde ilerleyecek bir ivme ile yapılmalıdır. Buradan hareketle olguların ve tekniklerin kullanımı, bu kavramların da uygun dozaj ve periyotlarla güncellenebilmesi kavramı gündeme gelmekte, daimi olan sektöre ve sektörün gerekliliklerine uyum sağlayabilecek isimler tercih edilmektedir.

İster kurumsal ister bireysel düşünelim, internet ortamında başarıyı yakalayacak web tasarımı bu olgulara bağlı, etkin kullanımlar ile rakiplere ve işletmelere fark atabilmekle mümkün olmuştur. Bu bağlamda sektörde başarılı projelere imza atmış, web sitesi ve web tasarım olgularında sektörün ve pazarın ihtiyaçlarına göre hizmet vermeyi kendine ilke edinmiş isimler tercih edilmelidir.

Özgün İçeriğin Web Sitelerin SEO Başarısı Açısından Önemi

Aynı sektörde yayınlanan bir web sitesinin diğerlerine göre daha başarılı olarak dile getirilmesi için kıstas alınması gereken önemli unsuru kesinlikle içeriğidir. Özgün olması ya da kopya içeriklerle dolu olması o sitenin ne kadar başarılı ya da başarısız olacağını gösterir. Bu bilgiler ışığında web sitesi sahipleri, anahtar kelime bazlı olarak web sitelerini Google vb. arama motorlarında ilk sayfaya taşımak istiyorlarsa, web sitelerini özgün içeriklerle beslemeleri gerekmektedir.

Örneğin; web tasarım firmanız var ve website tasarımı kelimesinde arama motorlarında ilk sayfaya çıkmak istiyorsunuz. Title, Keywords, Description kriterlerini eksiksiz uyguladıktan sonra, sürekli olarak özgün yazılar yazmanız web sitenizin arama motoru sıralamasında en üstlerde olması için oldukça faydalı bir çalışma olacaktır. Arama motorları; özgün, özel içerikli web sitelerini ilk sıralara taşıma güdüsü içerisindedirler ve algoritmaları bu yönde sürekli güncellenmektedir.

birNC‘ye göre İnternet Sitesi Tasarımı | Seo Firmaları ile içiçe olan bir web sitesi sahibi daima bilir: Dikkatli bir araştırma yaparsanız, fazla aranan anahtar bir kelimeyi incelediğimizde, sürekli olarak özgün yazıları olan siteler ilk sıralarda yer almaktadırlar. Kopya içerikleri olan siteler daima özgün içerikli sitelerin gerisinde kalırlar. Bu analizler, özgün bir içeriğe sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Ancak metin yazarlığı yapan çalışanınızın salt özgün içerikler oluşturması, arama motorlarında web sitenizi arzu ettiğiniz konumlara getirmez. Bu içerikleri sosyal medya sayfalarınızda, farklı IP adreslerinden okuyucuyla buluşturmanız, web sitenize ziyaretçi çekmeniz, forum sitelerinde tanıtmanız gereklidir. Yazılan bu özgün içerikleri hedef kitlenizle buluşturamadığınız takdirde beyhude bir çaba içerisinde olursunuz.

Seo kriterlerine uygun hazırlanmış özgün yazılarınızın farklı sitelerde paylaşılması sizlere hem trafik kazandıracaktır, hem de kalıcı backlink sahibi olarak arama motorlarında daha üst yerlere çıkmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle web siteniz için salt paylaştığınız platformlardan ziyaretçi, hit almazsınız. Google’dan da organik ziyaretçi elde ederek başarılı olursunuz.

İnternetin kullanılabilirliğinin artmasıyla beraber, internetin kullanımı ve etkin kullanımı üzerine konuşulacak konular da çoğaldı. Haliyle etkin kullananlar maddi ve manevi kazanç sağlarken, sıradan kalanlar yerinde saymaya ve doğrudan doğruya da yok olmaya yüz tuttular.

Web sitesinin etkin kullanımı hususunda; güncel kalabilmek, sıradan olmamak ve nitelikli içerikler oluşturmak ön planda olurken, daima güncel içerikleri kullanıcılar ve kitleler ile buluşturabilmek başarıyı getirdi.

Özgün web içeriklerinin üretimi konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmaz iken, kitleyi ve potansiyeli iyi analiz etmek göze çarpan faktörler arasında yer aldı. Dolayısıyla özgün içerikleri üretebilenler bu faktörü göz önünde bulundurarak başarıyı yakaladılar.

İnternet Sitesi İçeriklerindeki Özgünlük Faktörü

Web sitelerinde özgün içeriğin önemi ile alakalı faktörler birkaç kola ayrılırken, SEO ve website tasarımı da bu faktörün kolları olarak nitelendirilir. Özellikle web tasarımından bahsedersek özgün olmayan, taklit web site tasarımları kitleleri etki altına alamaz, sıradanlık yaratır. Yukarıdaki olgular da işletmeleri veya bireysel kullanıcıları Google aramalarında geriye düşüreceği gibi, marka imajı açısından da kalitesiz bir rota izlemiş olur.

Kitlelerin ulaşılabilir kılınması ve rekabetin çoğaldığı faktörünü de göz önüne alacak olursak, web tasarım üzerine dikkat edilecek faktörlerin direkt olarak işletme üzerine kar marjı veya zarar olarak döneceğini idrak etmek çok zor olmayacaktır. İnternet ortamında var olan kimliğiniz, işletmenizin adından daha çok anılabileceği gibi, marka imajınızın da yeniden kazandırılması veya oluşturulması konusunda da önemlidir.

Dolayısıyla burada tekrar özgünlük faktörü devreye girmekte, ilgi çekici olanı yapmayı ve yapılmamışı yapmayı ifade etmektedir. Yapılmamışı yapmak daima üretmek değil, bakılmayan taraftan bakmak olarakta ifade edilebilir.

Web Sitenizdeki İhtiyaçlarınızı Tespit Edip Harekete Geçin

Web tasarımı üzerine tüm etkin kullanımları gerçekleştirebilecek, yetkin ve deneyimli kişilerin yardımı da bu konuda önem arz etmektedir. Dolayısıyla işi bilenin yapması maddi ve manevi kazanç sağlayacak aynı zamanda oluşturulan ve yaratılan özgün marka imajının kitle kazandırma faktörünü ortaya çıkaracaktır.

Bahsi geçen konuda profesyonel anlamda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birNC ekibimiz, bireysel kullanımlar ve işletmeleriniz için ihtiyaç duyacağınız bütün işleri başarıyla yerine getirecek, müşteri portföyü veya gerekli müşteri pazarını kazanmanıza imkan sağlayacaktır. Yalnızca iş sırasında değil, sonrasında da üstün kalite ve müşteri memnuniyeti anlayışı ile pazarda tutundurulmanız üzerine çalışmalar gerçekleştirecektir.

Web Sitesi İçerik Stratejisi ve Tasarım İlişkisi

İçerik stratejisi dijital dünyada yer alan her firma için büyük önem taşımaktadır. Bu önem arama motorları üzerinden gelen kullanıcıların geri dönüşlerinden ve kullanıcı sadakatinden kaynaklanır.

Web sitelerinin ziyaretçi ve satın alma maliyetlerinin düşürmesinin en kolay yolu da organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması ve başarılı tasarımı ile tekrar ziyaret edilebilir olması ile mümkündür.

İçerik stratejisi açısından doğru konumlandırılan bir sitenin pazarlama bütçesini zamanla prestij odaklı harcaması mümkün olacaktır. Bu siteler hedef kitlenin arama motorlarına yönelttiği soruların cevaplarını doğru ve özgün bir şekilde verdiklerinden dolayı kısa sürede yükselişe geçerler.

Web Tasarım ve İçerik Stratejisi

Tasarımda içeriklerin dizaynı ve duruşu çok önemlidir. Kullanıcı deneyimini yükseltecek tasarımlara yer vermek web siteleri için yüksek geri dönüş elde etmek anlamına gelmektedir. Kullanıcıların ihtiyacı olan bilgilere kısa sürede erişmeleri, doğru bilgiyi bulmaları ve özgün içeriklerle karşılaşmaları web sitenin değer kazanmasını sağlayacaktır.

Doğru tasarlanmış bir web sitesinde ziyaretçi sayısı, sitede kalma süresi ve yeniden ziyaret verileri yüksek gelir. Bu verilerin yüksek olması SEO açısından da büyük önem taşımaktadır. İçeriklerinizi tasarıma uygun olarak konumlandırmak için sitenizde blog oluşturabilir ve bu alanda hedef kitlenizin merak ettiği tüm soruların cevabını vererek güven esaslı bir ilişki kurmanın temellerini atabilirsiniz.

Firmanızı Doğru Tanıtın

Web sitesi içeriklerinin firmaya, markaya, ürüne veya hizmete uygun olması önemlidir. Yazılı veya görsel materyallerin kullanıldığı tasarımlarda kullanıcı odaklı olmak önemlidir. Tasarım geliştirme aşamasında kullanıcı deneyimi ve kalite testlerinin doğru yapılması, menü konumlandırmalarının sezgisel kullanıma uygun olması önemlidir.

Videolu içeriklerin son teknolojiyi takip etmesi, pop-up içeriklerin kullanıcıyı rahatsız etmeden yerleştirilmesi web sitelerinde yapılması gereken olmazsa olmazlardır. Ayrıca yapılan anketler sonucunda ziyaretçilerin firmalar hakkında doğru ve güncel bilgilere erişemediklerini düşündüğü ortaya çıkmıştır. Tüm web sitelerinde iletişim menüsünün doğru ve detaylı bir şekilde konumlandırılması önemlidir.

 

Türkiye’nin WEB TASARIMI Ajansı

www.birnc.com.tr

Yorum Gönder
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevabınızı göndererek hizmet koşulları ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.

Web Sitesi İçerik Paylaşımı ve Özgünlük burada site tanıtımını yapıyor! Siz de Web Sitesi İçerik Paylaşımı ve Özgünlük gibi sayfa oluşturmak isterseniz ositeler.com'a üye olduktan sonra "Bir Site Ekle" butonuna basarak sitenizi tanıtabilirsiniz.