Site Ekle

Sünnetullah

Öyle devirler yaşadık ki bir sınıf öğrenciye veya bir bölük askere ‘Peygamberimizin ismi nedir?’ diye sorulduğunda, derin bir sessizlik hüküm sürüyordu. Bu arada birşeyler söylemek isteyenler veya söyleyenler, yanlış bir isim vermekten kendilerini alamıyorlardu… Çünkü bunlara dinleri öğretilmemişti…

Sadece İslamiyet değil, hiçbir din öğretilmeyen bu gençlere ne öğretilmek isteniyordu? Nasıl hareket etmeliydik? Allah’ın emrine, peygamberin sünnetine uymayanlar, kimin emrini, kimin talimatını dinleyecek ve nasıl içtimai bir hayat yaşayabilecekti?

Çokları kendilerini (model) kabul etmiş, herkesin, bilhassa gençlerin kendisi gibi olmasını istemişti. Halbuki model durumunda olan kimseye, bir model gerekir.

Yaşlılarımız Osmanlıların tesirinde kalmıştı. Osmanlılar, İslamiyetin tesirindeydi. Fakat bu TESİR son üç asırdır daima aşağı doğru inen bir grafik çizgisini hatırlattığından, tesirin kendisi değil, gölgesi bile söz konusu olamazdı. Böylece İslamiyeti yaşayamayan fakat İslama bağlı tiplerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyordu. Nihayet bu bağ, bazılarında koptu. İslamın çizgisi dışına çıkanlar, yabancı rejimleri kendilerine ideal edindiler. İşte büyük felaket, o zaman kendini gösterdi.

(Hekimoğlu İsmail)

www.sunnetullah.com

Yorum Gönder
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevabınızı göndererek hizmet koşulları ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.

Sünnetullah burada site tanıtımını yapıyor! Siz de Sünnetullah gibi sayfa oluşturmak isterseniz ositeler.com'a üye olduktan sonra "Bir Site Ekle" butonuna basarak sitenizi tanıtabilirsiniz.