Site Ekle

Cerrahi Aletler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık sektöründe de bir çok değişime tanık olmaktayız. Son zamanlarda özellikle ameliyatlarda artık daha yeni cerrahi aletler kullanılmaktadır. Yakından tanıdığımız bistüri, makas, forseps, portegü, klemp en çok kullanılan temel cerrahi aletlerdir. Ameliyat sırasında izlenilen yol her zaman öncelikli olarak kolay olan yol olmalıdır. Kademe kademe gidildiği sürece bütün zor olan basamaklar da kolaylaşacaktır. Çok önceleri ameliyatta el, parmaklar ve basit aletler kullanılmaktaydı. Tıbbın ilerlemesi ile beraber bunların yerini artık gelişmiş cerrahi aletler aldı. Bununla birlikte ameliyat malzemelerinde de bir çok düzenleme ve değişiklik olmuştur. İnsan faktörünü fazlası ile ameliyat esnasında etkileyebilecek olan ameliyat aletleri hakkında daha detaylı bilgi almak gerekirse:

Ameliyat sırasında ameliyat aletleri yerine eski usul el, parmaklar veya basit aletler kullanılırsa çoğu sonuç vücutta bazı hasarlara hatta ölüme sebep olur. Bu yüzden artık bütün ameliyat durumlarında özel olarak üretilen cerrahi aletler kullanılır. İnsan hayatını riske atan her şeyden uzak durulmalıdır. Bu sebeple sgk denetmenleri hastaneleri ziyaret ederek gerekli kontrolleri sağlamaktadır. İnsanoğlunun hayatta sahip olduğu en değerli şey sağlıktır. Hiç kimse ne sebeple olursa olsun bunu riske atamaz veya bunu riske atmayı bile düşünemez. Teknolojinin gelişmesi hastanelere faydalı olmakla birlikte bu tür sağlık problemlerin de önüne geçmeye başladı. Bulunacağınız doğal ortamlarda özellikle hastane, klinik gibi ciddi sağlık problemlerinin var olduğu yerlerde cerrahi aletler fazla kullanılmaktadır. Özellikle acillerde çok çeşitli ameliyat aletleri vardır. Çünkü acillerde ne olacağı hiç belli olmamakta, her an acil bir müdahalede bulunulması gereken bir olayla karşılaşılabilir.

Ambulans içerisinde de bu tarz tıbbi malzemeler bulunmaktadır. Ancak bizim şuanda bahsetmiş olduğumuz cerrahi aletler ya da ameliyat aletleri burada bulunmaz, çünkü ambulanslarda ameliyat yapılmaz. İlk yardım çantası eşliğinde gidilen ambulans ile sadece o esnada müdahale edilir ve hasta hastaneye götürülür. Ameliyathanelerin özel olarak hazırlanması ve kullanılan ameliyat aletleri sıfır hiç kullanılmamış ve mikrop niteliği taşımamalı; sterilizasyonu iyi yapılmalıdır. Bu konuda insanlarımıza da çok büyük rol düşmektedir. Her şeyin bilincinde olmamız gerekiyor.

Yorum Gönder
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevabınızı göndererek hizmet koşulları ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.

Cerrahi Aletler burada site tanıtımını yapıyor! Siz de Cerrahi Aletler gibi sayfa oluşturmak isterseniz ositeler.com'a üye olduktan sonra "Bir Site Ekle" butonuna basarak sitenizi tanıtabilirsiniz.