GenelYorum yapılmamış

İnternet sansürünüde içerisinde bulunduran meşhur torba yasa tasarısı meclisten tam not alarak yasalaştı.

İnternet sansürü konusunda çok titiz davranan üst düzey yetkililerin istediği sonunda oldu. Diğer ülkelere göre sansür konusunda sicili bir hayli köyü olan ülkemiz bu sicili daha da köyü hale getirmek için var gücüyle çalışmalarının sonucunu aldı yasa önerisi taslağı internet torba yasası adı altında kabul edilerek yasalaştı.

Hatırlarsınız geçtiğimiz sene benzer bir torba yasa tasarısı ile Telekomünikasyon İletişi Başkanlığı (TİB)’na yasalara uyumsuz internet sitelerini 4 saat içerisinde kapatma yetkisi vermek amaçlanmıştı fakat bu tasarının belli başlı bazı hükümleri Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İşte bu iptal edilen söz konusu hükümler tekrar düzenlenerek yeni bir torba yasa haline getirildi ve TBMM Genel Kurulu’na sunuldu. Yeni düzenlemeler oldukça başarılı olmuş ki genel kurul internet torba yasası kanununu kabul ederek resmen yasalaştırdı.

İyi mi oldu kötü mü oldu tartışılır ama şunu belirtmekte fayda var. Şu anda yasalaşan yeni internet kanunu daha önce iptal edilen torba kanundan çok daha kötü. Şöyle ki; daha önce iptal edilen hükümlerde internet sitelerini kapatabilme yetkisi sadece TİB’e verilirken, yeni yasalaşan kanunda bu durum biraz daha şekillendirilerek bakanlara ve başbakana sitelerin kapatılmasını talep etme hakkını veriyor. Yani bu torba yasa, herhangi bir internet sitesinin iktidar tarafından 4 saat içerisinde kapattırılmasını mümkün kılacak.

Daha önceden de gerçekleşen özellikle YouTube ve Twitter sansürleriyle uluslararası çevrelerde yerden yere vurulan ülkemizin internet karnesi bu torba yasayla bir taş daha yiyecek. Vatana millete hayırlı olsun.

İlk yorum yazan siz olun.

Yorum ekle

Toplistler